Forum www.kurszastepowych.fora.pl Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kurszastepowych.fora.pl Strona Główna -> Pomoce i materiały. -> Planowanie pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy podobały Ci się zajęcia z planowania i nauczyły Cię czegoś?
podobały mi się i nauczyłam się tego, co mi potrzebne :)
0%
 0%  [ 0 ]
podobały mi się, ale mało się nauczyłam
0%
 0%  [ 0 ]
podobały mi się, ale nic się nie nauczyłam
0%
 0%  [ 0 ]
nie podobały mi się, ale nauczyłam się tego, co mi potrzebne
0%
 0%  [ 0 ]
nie podobały mi się i mało się nauczyłam
0%
 0%  [ 0 ]
nie podobały mi się i nic się nie nauczyłam
0%
 0%  [ 0 ]
sama nie wiem
0%
 0%  [ 0 ]
korniszon
100%
 100%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 1

Autor Wiadomość
Mircia62




Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 173 WGZ "Traperki", 173 WDHek "Dewajtis", 151 WDW "A co może pójść źle?&quo

PostWysłany: Śro 15:07, 02 Kwi 2008    Temat postu: Planowanie pracy

PLAN PRACY

Jak zacząć?

Przede wszystkim zastanowić się nad swoją sytuacją- jakie macie możliwości, jaki jest wasz zastęp, czym ineresują się dziewczyny, czym wy, jakie mają cechy charakteru, czego chciałaybyście się nauczyć, jakie są wasze zadania w próbach na stopnie, ogólny plan pracy drużyny. Na podstawie takiej analizy wymyślacie wtedy cele np. będziemy trenować spostrzegawczość, czy nauczymy dziewczyny technik harcerskich. Wszystko to uwzględniamy pisząc konkretny plan (data, temat, forma,cel, kto odpowiedzialny, uwagi)

Skąd czerpać pomysły?
Z każdego dostępnego źródła: z głowy, własnego doświadczenia, książki, zbiórki, od kogoś bardziej doświadczonego, internetu, telewizji, informacji turystycznej, kalendarza i co wam tylko przyjdzie do glowy. Można zrobić zbiórkę o bucie albo o kolorze różowym, zbiórkę o literze "A" itp. Ważne jest, żeby na każdej zbiórce można było się czegoś nauczyć (takie mogą np. uczyć kreatywności)- żeby pomagaly osiągnąć głowny cel

Tak, jak plan musi mieć każda drużyna, tak samo musi go posiadać każdy zastęp. Co więcej, plan pracy zastępu nie może istnieć w oderwaniu od programu drużyny: musi uwzględniać cele drużyny (roczne i długoterminowe), nie naruszać terminów imprez drużyny i realizować te zadania drużyny, które Rada Drużyny zleciła zastępom. Dlatego zastępowy – jako członek Rady – powinien czynnie uczestniczyć w pracach nad programowaniem drużyny.

W ZASTĘPIE TRZEBA WYKORZYSTAĆ MOŻLIWOŚĆ WSPARCIA INDYWIDUALNEGO ROZWOJU KAŻDEGO Z CZŁONKÓW DRUŻYNY.

Łatwiej się tu uaktywnić, zaprezentować swoje zdolności i zainteresowania – tu, a nie na forum 20 czy 30 osób.
Plan pracy zastępu musi więc uwzględnić trzy zasadnicze elementy: próby na stopnie realizowane aktualnie przez członków zastępu kalendarz (zarówno „czerwony i zielony”, jak i harmonogram pracy drużyny) oraz propozycje samych harcerzy, wynikające z ich zainteresowań (przeciętnie taka zbiórka „hobbystyczno-towarzysko” powinna się odbywać co 6-8 tygodni).
Zastęp powinien odbywać zbiórki przeciętnie raz w tygodniu. Reguła podana przez hm. Marka Kudasiewicza jest następująca: jeśli liczba zbiórek w roku sięga 30, to aktywność zastępu można ocenić jako dobrą 20 do 25 zbiórek to aktywność średnia, zaś poniżej 20 to sygnał alarmowy. Zastęp powinien odbywać możliwie dużo zbiórek w terenie (w izbie należy planować nie więcej niż 1/3 ogólnej liczby spotkań).
Redagowanie planu pracy zastępu przypomina nieco redagowanie planu pracy drużyny (opiera się przecież na tych samych zasadach), ale jest w stosunku do niego mocno uproszczone. Głównym redaktorem planu jest zastępowy.

TWORZENIE PLANU PRACY ZASTĘPU MA BYĆ SZKOŁĄ DOBREGO PLANOWANIA,

dlatego nacisk kładzie się tu na sformułowanie precyzyjnych założeń (stopień do zdobycia, dziedzina do udoskonalenia, pole służy). Niektóre poradniki radzą, by zastęp określił sobie trzy cele do osiągnięcia i do każdego dobrał po trzy zadania – może to być dobre w młodej drużynie, gdy jeszcze trudno wprowadzić normalny proces planowania i trzeba nauczyć operowania konkretami.
Układ planu pracy zastępu również przypomina – tak samo w dużym uproszczeniu – plan pracy drużyny. Zasadnicza różnica polega na tym, że harmonogram zastępu pisze się na kwartał (po trzech miesiącach redaguje się kolejną część). Harmonogram wpisuje się do „Książeczki zastępu”, oznaczając (to ważne!) okazje do realizacji wymagań na stopień, zdobycia sprawności, wykonania zadania zespołowych.
Na końcu rzecz formalna, ale ważna: plan pracy zastępu musi zatwierdzić drużynowy!
Plan pracy możesz przedstawić w postaci tabelki, spisu zbiórek lub dowolnej innej formy (byle była czytelna i przejrzysta). Plan powinien zawierać "opis" każdej zbiórki:

data
temat (o czym będzie ta zbiórka)
forma (W jakiej formie przekażesz ten temat)
cel (co chcesz osiągnąć prowadząc tę zbiórkę, jakie elementy głównych celów nią realizujesz)
Uwagi (zadania międzyzbiórkowe, ogłoszenia do przekazania, ważne rzeczy do załatwienia przed zbiórką itp.)

Skąd czerpać pomysły:
głowa (wymyślić samemu),
książki,
zbiórki,
prosić o pomoc,
kurs,
internet,
telewizja,
doświadczenie,
informacja turystyczna,
wiele innych miejsc. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kurszastepowych.fora.pl Strona Główna -> Pomoce i materiały. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin